Vi fortsätter våren 2022 med material från Folkets Hus och Parker. Det rör sig om en inspelad teater, inspelad musical och inspelad balett liksom ett konstnärsporträtt. Datum är den 30/1, 27/2, 20/3 och 1/5, kl 17.00.
Den 30/1 visar vi baletten Nötknäpparen från Bolsjoj, Julbaletternas julbalett för hela familjen, med fantastisk musik av Tjajkovskij.
Den 27/2 visar vi Botticellis Florens ett konstnärsporträtt, där man får uppleva renässansens Florens med utgångspunkt i konstnären Botticellis olika mästerverk.
Den 20/3 visar vi Romeo och Julia. National Theatre i London har gjort en fascinerande och originell inspelning av Shakespeares klassiker. Engelskt tal och text.
Den 1/5 visar vi 42nd street. Den älskade och glamorösa musikalsuccén från Londons West End – 42nd Street. Den bygger på låtar från 30-talsfilmer, med många klassiker. Engelskt tal.
Gå vidare till Liveföreställningar här på sidan så kan du läsa mer och köpa biljetter.
Välkomna