Välkommen den 16/4 kl. 14.00 att se barn och familjefilmen Folk och rövare i Kamomilla stad. Barntillåten, svenskt tal. 1 timme och 18 minuter.
Inträde 70 kr. Biljetter köps via bioparkalvsjo.se  
alternativt på Park Folkets hus 45 min innan föreställning, i mån av plats

De tre rånarna, Kasper, Jesper och Jonathan bor strax utanför den fridfulla Kamomillastad och när de behöver något smyger de helt enkelt in till stan och stjäl det. En dag arresteras de tre rånarna och placeras i stadens fängelse. Men när en brand bryter ut får trion en chans att bevisa för staden att de är mer än bara rånare. Thorbjørn Egners älskade berättelse om Kamomillastad i en helt ny fartfylld och färgstark animerad film för hela familjen! Hör alla kända låtar i nyinspelningar.

Premiär: 31 mars 2023
Distributör: Nordisk Film

Barn under 7 år måste ha medföljande över 18 år.

Bio Park i Älvsjö drivs som en ideell verksamhet. Överskottet går till att rusta upp klassiska Park i Älvsjö. Park invigdes 1928 och visade film dagligen fram till 1968.

Självklart har vi dryck, popcorn, godis och kaffe till försäljning. Kom och stöd oss genom att se film och ta en kopp kaffe!

Adress: Park, Götalandsvägen 181, Älvsjö. Hitta till oss: Buss 144 eller 165, hållplats Parkudden (gå 40 meter runt hörnet)

Notera att Bio Park i Älvsjö inte genomför återköp av biljetter. Biografen är utrustat med onumrerade stolar.

Välkommen till en genuin filmupplevelse i klassisk miljö önskar Filmrådet på Park!

 

 

Share This